Pūsti ar nepūsti į alkotesterį? Gal geriau pūsti, kitaip rizikuojama užsitraukti baudžiamąją atsakomybę

Atsisakymas pūsti į alkotesterį, užtraukia baudžiamąją atsakomybę ir atsakomybė tokia pati kaip ir už vairavimą neblaiviam, kai nustatytas 1,51 ir daugiau promilių alkoholio.

Vairavimas neblaiviam
Kategorijos:

Daugiau nei 2 metus, kuomet 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo Administracinių nusižengimų kodeksas, žiojėjo įstatymo spraga, padėjusi girtiems vairuotojams išvengti baudžiamosios atsakomybės. 

Policijos pareigūnų sustabdytas, vos ant kojų pastovintis, aplinkoje nesiorientuojantis neblaivus vairuotojas, atsisakydamas paklusti teisėtiems pareigūnų reikalavimams pasitrinti savo neblaivumą, t.y. pūsti į alkotesterį, "užsidirbdavo" baudą nuo 1000 iki 2000 eurų ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo 1 iki 4 metų (nuo 12 iki 48 mėnesių).  

Tuo tarpu ne toks įstatymų subtilybes išmanantis išgėręs vairuotojas, paklusęs pareigūnų reikalavimui alkotesteriu pasitikrinti neblaivumą ir įpūtęs 1,51 promilės ar daugiau, užsitraukdavo visą "puokštę" pasekmių, o būtent - baudžiamąją atsakomybę, kuri galiausiai papildo vairuotojo biografiją įrašu "teistas" (išskyrus tuos atvejus, kai atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą), taip pat bausmę (areštą iki 90 parų arba baudą iki 19 000 eurų, arba laisvės atėmimą iki 1 metų) bei vieną arba dvi baudžiamojo poveikio priemones (uždraudimą naudotis teise vairuoti iki 3 metų ir/arba automobilio ar jo vertės pinigine išraiška konfiskavimas ir/ar įmoka į nukentėjusių nuo smurtinių nusikaltimų fondą).

Atsisakius pasitikrinti (ne) blaivumą - baudžiamoji atsakomybė

Valdžios atstovai priėmė ANK ir BK pataisas, kurios įsigaliojo 2019 m. balandžio 1 d.  ANK panaikinama atsakomybė už neblaivumo patikrinimo vengimą, lieka tik atsakomybė už apsvaigimo patikrinimo vengimą. 

Policijos pareigūno reikalavimu vairuotojas privalo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka leistis patikrinamas, ar nėra neblaivus.

Neblaivumo patikrinimo vengimas, kai vairuotojui buvo nustatyti neblaivumo požymiai kriminalizuotas. Vairuotojo veiksmai- atsisakymas pūsti į alkotesterį - užtraukia baudžiamąją atsakomybę pagal BK 2811 straipsnio 1 dalį ir pradedamas ikiteisminis tyrimas.

Pagal nusistovėjusią teismų praktiką šio pažeidimo požymius sudaro neblaivumo patikrinimo vengimas, t. y. tie atvejai, kai dėl asmens sąmoningos veikos, nebuvo galimybių patikrinti jo neblaivumą. Konstatavimui, kad asmens veika kvalifikuotina kaip vengimas pasitikrinti neblaivumą, pakanka nustatyti, jog asmuo išreiškė savo valią neblaivumo nesitikrinti, kai buvo galimybės tokį patikrinimą atlikti (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys Nr. 2AT-35-648/2015, 2AT-65-303/2015).

Taigi, neblaivumo patikrinimo vengimas prilyginamas neblaivumo fakto konstatavimui.

Nuo 2019 m. balandžio 1 d.  už vengimą pasitikrinti neblaivumą gresia teistumas, bausmė (areštas iki 90 parų arba bauda iki 76 000 eurų, arba laisvės atėmimas iki 1 metų). Taip pat prie bausmės skiriama viena arba dvi baudžiamojo poveikio priemonės: uždraudimas naudotis specialia teise vairuoti transporto priemones iki 5 metų ir/ar automobilio ar jo vertės pinigine išraiška konfiskavimas (nesvarbu, kad automobilis nepriklauso neblaiviam vairavusiam vairuotojui)  ir/ar įmoka į nukentėjusių nuo smurtinių nusikaltimų fondą iki 4750 eurų. 

Šiame kontekste pažymėtina, kad išvengti baudžiamosios atsakomybės už vengimą pasitikrinti neblaivumą galima, atleidžiant vairuotoją pagal laidavimą. Vairuotojas, pasinaudodamas įstatyme numatyta galimybe būti atleistam nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą išvengia teistumo bei bausmės. Plačiau skaitykite ČIA ir sužinokite kuo mes Jums galime padėti.

Vykimas į medicinos įstaigą, po to, kai atsisakoma pūsti į alkotesterį - beprasmis.

Kardomoji priemonė - specialiosios teisės vairuoti transporto priemones sustabdymas

Vairuotojui vengusiam neblaivumo patikrinimo, bus skiriama ir kardomoji priemonės - specialiosios teisės sustabdymas, kuris bus taikomas iki teismo sprendimo įsigaliojimo. Specialiosios teisės sustabdymo laikotarpiu bus draudžiama naudotis šia teise.

Jeigu  specialiosios teisės sustabdymo laikotarpiu asmuo sustabdomas policijos pareigūnų blaivus vairuojantis transporto priemonę, šis asmuo bus laikomas kaip neturintis teisės vairuoti transporto priemonių ir traukiamas administracinėn atsakomybėn pagal ANK 424 str. 2 d. kuris numato piniginę baudą nuo 300 šimtų iki 450 eurų. 

Jeigu specialiosios teisės sustabdymo laikotarpiu asmuo sustabdomas policijos pareigūnų neblaivus (nuo 0,41 prom. iki 1,5 prom.) vairuojantis transporto priemonę, šis asmuo bus laikomas kaip neturintis teisės vairuoti transporto priemonių ir traukiamas administracinėn atsakomybėn pagal ANK 424 str. 4 d. kuris numato piniginę baudą nuo 1100 iki 1500 eurų bei galimas transporto priemonės konfiskavimas.

Publikacijoje panaudota R. Gečiūnaitės nuotrauka.