Baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis

 

Nepriklausomai nuo disponuojamų narkotinių ar psichotropinių medžiagų rūšies ir jų kiekio, baudžiamajame kodekse (toliau - BK) yra numatyta atsakomybė tiek už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti, tiek ir turint tokį tikslą.

Atsakomybė už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti numatyta BK 259 straipsnyje.

 

Tarkim, žmogaus striukėje ar kuprinėje randamas bet koks kiekis narkotinių ar psichotropinių medžiagų, asmuo pripažįsta vartojantis, o aplinkybes, kad asmuo vartoja ir sau laikė psichoaktyviąsias medžiagas patvirtina greta medžiagų rastos priemonės – švirkštai, kanapių smulkinimo malūnėliai ar pan., tad laikoma, kad psichoaktyviosios medžiagos laikomos savoms reikmėms.

 

Ir nors įstatymuose ketinimai pačiam vartoti psichoaktyviąsias medžiagas ar tokių medžiagų laikymas savo reikmėms yra vertinami švelniau nei ketinimas jas platinti, tačiau už kanapių suktinės dalinimąsi su draugais, net ir neturint tikslo iš to pasipelnyti, jau gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimą iki 2 metų.

 

Atsakomybė už disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis su tikslu platinti numatyta BK 260 straipsnyje.

 

Būtinasis BK 260 straipsnyje numatyto nusikaltimo subjektyvusis požymis – tikslas platinti narkotines medžiagas.

 

Teismų praktikoje platinimu laikomas bet koks psichotropinių ar narkotinių medžiagų ir pirmos kategorijos jų pirmtakų (prekursorių) sąmoningas siekis už atlygį ar be jo šias medžiagas  perduoti kitiems asmenims, išmainant juos į kitus daiktus, dovanojant, apmokant skolą, atlyginant už darbą ar kitas paslaugas, duodant paskolą ir pan. Platinimu pripažįstami ir veiksmai, kai medžiagų turėtojas suleidžia jų dozę kitam asmeniui.

 

Taigi,  nedidelis kiekis, kad ir viena dozė, gali kainuoti laisvę. Dozė ar kokia nors tabletė gali būti skirta net ir ne pardavimui, nes, kaip minėta, platinimu laikomas ir atidavimas skolon, dovanojimas ir kiti medžiagų perleidimo kitiems asmenims būdai.

 

Įstatymų leidėjai už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti prilygina itin sunkiems nusikaltimams.

 

Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti – 2 g heroino ar 20 g amfetamino, jeigu įrodoma, kad turėjote tikslą platinti, gresia 8 - 10 metų laisvės atėmimo, o daugiau nei 100 g kokaino lems laisvės atėmimą  10 - 15 metų. Čia pastebėtina, kad už nužudymą skiriama maksimali bausmė siekia taip pat 15 metų.

 

Narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams (BK 261 straipsnis), nepriklausomai nuo disponuojamų medžiagų rūšies ir kiekio, gali sąlygoti net iki 12 metų belangės.

Neleiskite, kad nedidelis kiekis narkotinių ar psichotropinių medžiagų, kainuotų jums laisvę +370 659 50005

 

Kaip minėta, įstatymuose ketinimai pačiam vartoti psichoaktyviąsias medžiagas ar tokių medžiagų laikymas savo reikmėms yra vertinami švelniau nei ketinimas jas platinti. Tikslą parduoti ar kitaip platinti bylą inicijavusi pusė turi įrodyti.

 

Kiekis ir tikslas (ne)platinti - du faktoriai nuo kurių priklauso veikos kvalifikavimas ir atsakomybė.

 

Pavyzdžiui net ir už labai didelį kiekį be tikslo platinti (pvz. asmuo užsiaugino kanapių daugiau kaip 2,5 kg. savoms reikmėms) grės bauda, areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų,  tuo tarpu už disponavimą dideliu kiekiu su tikslu platinti (pvz. asmuo laikė daugiau kaip 100 g ekstazio, ar  daugiau kaip 6 g  morfino su tikslu platinti) baudžiamas laisvės atėmimu nuo 10 iki 15 metų.

 

Neleiskite, kad jums būtų skirti ilgi metai belangės. Ilgi metai belangės, sąlygoja daugybę socialinių reintegracijos problemų, šeimų iširimą, pakrikusią psichologinę būseną.  Jeigu norite, kad šis gyvenimo įvykis nesugriautų ateities planų, susisiekite su mumis.

 

Patyrę mūsų baudžiamųjų bylų advokatai, sukaupta sėkminga patirtimi tokio pobūdžio baudžiamosiose bylose, sieks įrodyti, jog neturėjote tikslo platinti, sieks, kad kiekvienas jums inkriminuojamos nusikalstamos veikos sudėties požymis būtų konstatuojamas jo buvimą pagrindus įrodymais, o ne prielaidomis, sieks, kad skiriama bausmė atitiktų teisingumo ir protingumo kriterijus bei nebūtų  akivaizdžiai per griežta.

 

Mūsų baudžiamųjų bylų advokatai operatyviai reaguoja ir padeda šiose srityse:

 

  • Operatyviai susipažįstame su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir ją įvertiname;
  • Įtariamojo gynyba ikiteisminio tyrimo metu t.y. kliento interesų gynimas, pareiškiant įtarimą bei apklausų metu;
  • Dalyvaujame akistatose, asmenų parodymuose atpažinti, įvykio vietos apžiūrose;
  • Dalyvaujame svarstant kardomųjų priemonių klausimus;
  • Rengiame įvairaus pobūdžio prašymus dėl ikiteisminio tyrimo veiksmų;
  • Rengiame skundus dėl pareikštų įtarimų fakto, sulaikymo, asmens apžiūrų, kratų;
  • Kaltinamojo gynyba teisme.
  • Giname asmenis baudžiamąją bylą nagrinėjant pirmosios instancijos teisme;
  • Rengiame apeliacinius skundus ir giname asmenis baudžiamąją bylą nagrinėjant apeliacinės instancijos teisme;
  • Rengiame kasacinius skundus.

Pastaba. Norime iš karto informuoti, kad dėl didelio bylų kiekio, apgailestaujame, tačiau mes negalime garantuoti, kad bus imtasi jūsų bylos.  

Daugiau kaip 500 g kanapių yra laikomas dideliu kiekiu. Už tai gresianti atsakomybė numatyta BK 259 straipsnio 1 dalyje ir asmuo baudžiamas iki 2 metų laisvės atėmimu.

Nenorite būti paženklintas baudžiamuoju kodeksu? Neleiskite, kad nedidelis kiekis „žolės“ paženklintų jus teistumu.

Teistumo pasekmės - užkertamas išvykimas į tam tikras šalis, galite negauti vizos, įsidarbinti valstybės tarnyboje, apsunkinimas gauti paskolą.